Káble a ich druhy

Potrebujete vybrať kábel , ale nemáte elektrikárske vzdelanie? Prinášame vám základný prehľad, pretože niekedy je dobré vedieť. Pamätajte si, že podľa zákonov, nikto bez platnej vyhlášky 50, nemá s elektrinou čo robiť. Naozaj si nechajte radšej poradiť od odborníkov, pretože elektrina môže zabíjať.

Ako čítať normované označenie

Základné rozdelenie káblov je na silové , slaboprúdové (oznamovacie, signálne, ovládacie, dátové a pod.) a optické (pre vysokofrekvenčný prenos dát).

Druh a kvalitu káblov určíte podľa normovaného označenia. V ňom je ukrytý materiál kábla a druh, počet vodičov aj spôsob a materiál izolácie. Vysvetlíme si to na príklade kábla, ktorý je v našich domácnostiach najčastejší - CYKY-J 3x2,5. C – označuje jadro kábla, v tomto prípade meď. Y - izolácia žíl z PVC, K - kábel, Y - izolácia vonkajšieho plášťa kábla z PVC, 3x znamená počet žíl v kábli, 2,5 - prierez jednej žily v mm 2 . Písmeno J znamená, že kábel obsahuje jednu žilu s izoláciou zelenožltej farby a slúži ako vodič ochranný.

Najpoužívanejšie káble CYKY a AYKY

V domácnostiach najčastejšie nájdete káble s označením CYKY . Sú tradičné silové káble s medeným jadrom určené na elektroinštaláciu v stene alebo v strope. Môžu obsahovať zelenožltý ochranný vodič av tom prípade nesie kábel označenia CYKY-J. CYKY káble určené na ovládanie obvodov bez ochranného vodiča označujeme ako káble CYKY-O. Pre exteriéry a uloženie v zemi či betóne sú použité CYKY 3x2,5, ktoré sú ideálnymi vodičmi na pripojenie 230V zásuviek.

Káble s hliníkovým jadrom (preto písmeno A) označujeme ako AYKY a sú ideálne na prívod a uloženie v zemi. V súčasnej dobe väčšinou len dopĺňajú existujúci kábel preto, aby bol zachovaný rovnaký materiál. Káble AYKY sú lacnejšou alternatívou medených káblov CYKY.

Kabel CYKY Kabel AYKY
Kábel CYKY Kábel AYKY

Stretnúť sa môžete aj so skratkami CGSG - šnúrové vedenia a pohyblivé prívody spotrebičov. Pre namáhané zariadenia rôznych prostredí; kde C = medený, G = gumová izolácia, S = vodiče Slanené.

Záležitosťou pre odborníkov sú potom káble so skratkami:

  • CYKYLo - ploché káble na inštalácie pod omietku a do líšt.
  • CYSY - pre suché prostredie pre nízke a stredné mechanické namáhanie k pohyblivým prívodom.
  • CYH - káble pre domácnosti, úrady a pod. Vhodné pre ľahkú prevádzku a ľahké prenosné zariadenia.
  • CGSG - šnúrové vedenia a pohyblivé prívody spotrebičov. Pre namáhané zariadenie rôznych prostredí.
  • SCY - audio-káble vhodné na prenos audio signálu.
  • SYKFY - káble na pevné rozvody. Pre telekomunikačné, signalizačné a oznamovacie dátové obvody.
  • JYTY - káble na pevné spojenie signalizačných a ovládacích prístrojov a zariadení v elektrárňach.
Káble a ich druhy
Vytvorené18. 7. 2022
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies