Teplota chromatickosti alebo tiež farba svetla je niečo, na čo by ste pri výbere svetiel mali myslieť. Má totiž vplyv na to, ako sa v danom prostredí cítite. Čo presne tento pojem znamená? A ako vybrať správne svetlo, aby vám vyčarilo čo najpríjemnejší interiér? Tomu sa budeme venovať v dnešnom článku.
V jesenných a zimných mesiacoch, kedy sa čoskoro stmieva, zohráva umelé osvetlenie veľmi dôležitú úlohu v našich životoch. Malo by byť vždy vhodne prispôsobené činnostiam, ktoré v miestnosti vykonávame. V predvianočnom období by sme sa vplyvom teplôt farieb mali zaoberať o to viac, pretože sú svetielka doslova všade okolo nás.
LED svetlo môžeme rozdeliť na:
Každý z týchto tónov významne ovplyvňuje náladu, atmosféru v miestnosti aj vnímanie okolia. Studené svetlo stimuluje zmysly a podporuje schopnosť koncentrácie. Teplé svetlo naopak napomáha k uvoľneniu, relaxácii a spánku.
Na určenie farby sa používa pojem “ teplota chromatičnosti ”.
Hodnoty teploty sú udávané v kelvinoch (K), vďaka ktorým budete mať istotu, aké svetlo kupujete. Pod názvami denná biela, čistá biela alebo studená biela si zrejme málo kto z nás vybaví, ako presne dané svetlo vyzerá. Platí, že čím menej Kelvinov, tým je svetlo teplejšie a tmavšie. Teplé svetlo má hodnotu 3 300 K a menej, studené má naopak hodnoty nad 5 000 K.
Studené svetlo pôsobí umelo, pretože obsahuje modré odtiene. Modré vlnové dĺžky zabraňujú sekrécii hormónu melatonínu (spánkového hormónu), preto podporuje našu aktivitu. Preto je dobré umiestňovať toto svetlo do miestností, kde sa pracuje – kancelárie, dielne, pracovne.
Studené svetlo teda nie je všeobecne v domácnosti veľmi žiaduce, pretože môže ovplyvňovať spánkový rytmus. Studené svetlo je teda vhodné skôr do stolnej lampičky k pracovnému stolu, nie ako hlavné osvetlenie v miestnosti. Modré svetlo vyžarujú aj obrazovky počítačov a mobilných telefónov, z toho dôvodu by sa pred spaním do nich nemalo pozerať.
Teplé svetlo je všeobecne najpríjemnejšie. Teplé mäkké odtiene do žltých tónov majú upokojujúce a relaxačné účinky. Hodí sa do miestností, ktoré sú určené na odpočinok, teda do spální či obývačiek. Rovnaký upokojujúci účinok má aj svetlo sviečok.
Pre zdravie očí je však najlepšie prirodzené denné svetlo, ktoré má teplotu okolo 5 000 K. Žiarovka , ktorá vydáva toto svetlo sa hodí pre väčšinu denných činností vrátane písania aj čítania. Neskresľuje farby a rozjasňuje miestnosť rovnako ako prirodzené denné svetlo. Ideálne je do kúpeľní, kuchýň, šatní alebo predsiení. Dokonca je táto farebná teplota vhodná aj pre rastliny.
Pamätajte, že farebná teplota ovplyvňuje nielen dojem z celej miestnosti, ale aj vnímanie farieb nábytku a vybavenia. Preto je najideálnejšie skúšať, čo sa vám najviac páči. Nerozhodujte sa podľa dojmov zo svetiel v obchode, pretože vo vašom interiéri môžu vyzerať úplne inak. Vyberajte podľa teploty svetla v Kelvinoch, nie podľa názvu, každý výrobca môže LED žiarovky označovať rôznymi menami.