Krytie IP: ochrana elektrických zariadení proti prachu a vode

Ochrana IP (Ingress Protection, označovaná tiež ako krytie IP) je štandardizovaný spôsob merania stupňa ochrany elektrických zariadení proti vniknutiu prachu a vody. Tento štandard je vyvinutý Medzinárodnou organizáciou pre normalizáciu (ISO) a je používaný vo väčšine krajín sveta.

IP krytie je určené pre elektrické zariadenia, ktoré sú používané vonku alebo v miestach s vysokou vlhkosťou alebo prachom. IP krytie je dôležité najmä pre elektrické zariadenia, ako sú svetlá alebo kamery, ktoré musia byť odolné proti poveternostným vplyvom.

V našom e-shope ponúkame rôzne zariadenia a prvky s vyšším IP krytím, napr. od výrobcu ABB prístroja, rámčeky, spínače a zásuvky v radoch Element, Tango či Time/Time Arbo, od výrobcu Schneider u nás zakúpite spínače Asfora či rad Cedar Plus.

IP krytí

IP krytie sa skladá z dvoch čísel. Prvá číslica udáva stupeň ochrany proti vniknutiu prachu a cudzích predmetov, má hodnotu od 0 do 6. Čím vyššie číslo, tým lepšia ochrana. Druhá číslica udáva stupeň ochrany proti vode, a môže byť od 0 do 8. Opäť, čím vyššie číslo, tým lepšia ochrana. Napríklad zariadenie s označením IP3 je chránené proti kvapkám vody, zatiaľ čo zariadenie s označením IP8 je chránené aj proti ponoreniu do vody na určitú hĺbku a po určitú dobu.

Prvá číslica udáva, ako je zariadenie chránené pred prachom a cudzími predmetmi a nebezpečným dotykom

Stupeň ochrany Nebezpečným dotykom Vniknutím cudzích predmetov
IP0x bez ochrany bez ochrany
IP1x dlaňou (>5×5 cm) veľkých
IP2x prstom (>12,5×12,5 mm) malých
IP3x nástrojom (>2,5 mm) drobných
IP4x nástrojom, drôtom (>1 mm) veľmi drobných
IP5x akúkoľvek pomôcku prachu čiastočne
IP6x akúkoľvek pomôcku prachu úplne

IP krytí

Druhá číslica udáva, ako je zariadenie chránené pred vodou

Stupeň ochrany Pred vniknutím vody (špecifikácia IPx)
IPx0 Bez ochrany.
IPx1 Odolné voči zvisle dopadajúcim kvapkám vody.
IPx2 Odolné voči zvisle dopadajúcim kvapkám vody pri naklonení 15 °.
IPx3 Chránené proti vodnej triešti (kropenie, dážď).
IPx4 Chránené proti striekajúcej vode.
IPx5 Chránené proti tryskajúcej vode.
IPx6 Odolné voči intenzívne tryskajúcej vode.
IPx7 Chránené proti ponoreniu do vody na 30 minút do hĺbky 1 meter.
IPx8 Chránené proti potopeniu do vody. Zariadenie je schopné nepretržitého potopenia do vody za podmienok, ktoré určí výrobca zariadenia.
IPx9 Chránené proti tryskajúcej vysokotlakovej teplej vode.

Avšak pozor, vyššia úroveň krytia automaticky nepokryje všetky nižšie úrovne. Napríklad stupne 7 a 8 ochrany proti kvapalinám udávajú mieru ochrany proti ponoreniu, ale neznamená to, že zaručia ochranu aj proti striekajúcej vode.

Krytie elektrických strojov a prístrojov má vplyv nielen na funkciu a životnosť prístrojov samotných, ale aj na bezpečie osôb (prípadne zvierat), ktoré sa v okolí daného elektrického prístroja či zariadenia vyskytujú.

Krytie IP: ochrana elektrických zariadení proti prachu a vode
Vytvorené9. 2. 2023
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies