Ako ušetriť za kúrenie? S termostatom to je hračka!

Prišla jeseň as ňou aj vykurovacia sezóna. Zvyšujúce sa ceny energií a prichádzajúce nízke teploty sú strašiakom dnešnej doby, čo trápi nejednu českú domácnosť. Než však začnete premýšľať nad všetkými možnými spôsobmi, ako ušetriť, predstavíme vám zariadenie, ktoré poteší nielen vašu peňaženku.

Regulácia teploty

Pri vykurovaní je veľmi dôležitá regulácia teploty, ktorá nielen napomáha k dosiahnutiu tzv. tepelnej pohody, ale šetrí aj peniaze. Hlavným zariadením pre reguláciu sú termostaty . Termostat slúži na ovládanie kotla alebo iného zdroja vykurovania a pomáha udržiavať stálu teplotu, ktorú ste si nastavili. Vďaka termostatu vám tak bude doma teplo a zároveň nebudete zbytočne kúriť Pánovi Bohu do okien.

Aké sú druhy termostatov a ako zvoliť ten správny?

Pri výbere termostatu sa treba zamerať na niekoľko základných parametrov. Napríklad na ovládanie, druh čidla, umiestnenie na stene a je potrebné venovať pozornosť aj spôsobu prepojenia so zdrojom tepla. Ale z akých druhov môžeme vyberať?

Podľa spôsobu nastavenia teploty

Termostaty sú napájané zo siete alebo pomocou batérií a delia sa podľa nastavenia teploty na manuálne , digitálne , programovateľné alebo bezdrôtové .

Manuálny alebo aj mechanický termostat je treba nastavovať ručne pomocou otočného kolieska či tlačidiel. Tento termostat umožňuje nastaviť cieľovú teplotu. Má jednoduché ovládanie, s ktorým si poradí prakticky každý.

Digitálny termostat je navyše vybavený displejom, ktorý ukazuje nielen teplotu, ale aj čas či vlhkosť vzduchu. Digitálne termostaty umožňujú nastaviť rôzne teplotné režimy počas dňa.

Programovateľný termostat umožňuje nastaviť zapnutie či vypnutie kotla podľa vami nastavených teplôt. Tento termostat je vybavený čidlom, ktoré sníma teplotu izby. Pokiaľ teda nie ste doma a teplota klesne pod nastavené minimum, automaticky zapne vykurovanie. Naopak, pokiaľ teplota stúpne na maximum, kúrenie sa vypne. To vám zaistí vždy optimálne teploty vo vašich domovoch.

Inteligentné alebo bezdrôtové termostaty umožňujú ovládanie na diaľku napríklad pomocou mobilného telefónu. Okrem nastavenia teploty si môžete naprogramovať rôzne teplotné režimy pre všedné dni, víkendy alebo aj ročné obdobia.

Podľa spôsobu zapojenia

Štandardom sú zariadenia zapojené do elektrickej siete , intuitívnejšiezásuvkové termostaty a najpohodlnejšími sú tie bezdrôtové.

Štandardný izbový termostat sa často montuje spoločne s kotlom, ale je možné ho nainštalovať dodatočne. Takýto termostat sa nemôže vybiť a ponúka mnoho funkcií na nastavenie vykurovania.

Zásuvkový termostat sa zapája do zásuvky blízko kotla, od ktorého vedie prepojovací kábel. Tento typ termostatu je veľmi jednoduchý a tým pádom ľahko ovládateľný.

Bezdrôtový termostat je doplnený modulom, ktorý je drôtom prepojený s kotlom a je akýmsi prostredníkom medzi týmito dvoma prístrojmi. Vďaka bezdrôtovej komunikácii (WIFI, GSM alebo OT) je možné vysielač (termostat) umiestniť kdekoľvek v domácnosti. Ovládanie teploty v domácnosti tak máte doslova na dosah ruky.

Podľa ponúkaných funkcií

Pri výbere termostatu je potrebné zvážiť, či vám stačí jednoduchý termostat s potrebnými funkciami, alebo nejaký pokročilejší, čo ponúkne aj niečo navyše. Jednoduché manuálne sú určené iba na nastavenie teploty. Digitálne, programovateľné a inteligentné termostaty ponúkajú mnoho funkcií, ktorými si môžete prispôsobovať teplotu v domácnosti podľa aktuálnych potrieb. Inteligentné termostaty navyše môžete prepojiť aj s ďalšími spotrebičmi vašej chytrej domácnosti.

Aké funkcie a programy môže mať izbový termostat?

  • Časovač, ktorý spustí či zastaví chod kotla v nastavených časoch
  • Digitálny termostat zobrazuje všetky dáta na obrazovke
  • Termostaty s čidlom merajú presnejšie nielen teplotu v miestnosti, ale aj teplotu vody v kotli
  • Funkcia kancelária znižuje spotrebu a poslúži vám najmä v pracovné dni, kedy ste mimo domova
  • Teplotné programy, ktoré sa odvíjajú od aktuálnej vonkajšej teploty
  • Režim dovolenka znižuje intenzitu vykurovania v čase, keď nie ste doma
  • Funkcia automatickej zmeny letného a zimného času
  • Krátkodobá zmena požadovanej teploty - od do
  • Funkcia predčasného zapnutia kúrenia vám zaistí vždy príjemný návrat do vyhriateho domova

Kam umiestniť termostat?

Umiestnenie termostatu je veľmi dôležité pre jeho správne fungovanie. Zariadenie by malo byť umiestnené v mieste, kde prirodzene cirkuluje vzduch. Nie je ho teda vhodné umiestniť k oknám alebo klimatizácii. Ideálna výška je cca 1,5 metra nad podlahu. Nielen, že sa vám v tejto výške bude najlepšie ovládať, ale je v nej aj najoptimálnejšia teplota. Ako je známe, pri zemi je viac chladno a pri strope sa drží teplo. Termostat by ani nemal byť v okolí spotrebičov, čo produkujú teplo.

Je naozaj termostat taký pomocník?

Vďaka vhodne zvolenému termostatu budete mať vždy doma príjemne a navyše výrazne znížite výdavky za kúrenie. Dobre vám poslúžia aj jednoduché manuálne termostaty. Pokiaľ si však priplatíte za kvalitnejší výrobok, môžete tieto úspory ešte znásobiť. Pomocou funkcií a programov môžete nastaviť rôzne teploty pre jednotlivé miestnosti či dni.

A aká je podľa odborníkov najoptimálnejšia teplota v miestnostiach? V obývacej izbe by sa mala teplota pohybovať okolo 20 – 21 °C, pre spánok v spálni je ideálna teplota okolo 16 – 18 °C. V kúpeľni by malo byť väčšie teplo ako v iných miestnostiach, optimálne je udržiavať teplotu 24 °C. Na chodbe či na schodisku postačí teplota 10 – 15 °C.

Ako ušetriť za kúrenie? S termostatom to je hračka!
Vytvorené30. 9. 2022
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies