10 tipov ako ušetriť v domácnosti

Energetická kríza je tu s nami už pár mesiacov a každý z nás premýšľa, kde všade by mohol ušetriť. A to hlavne na energiách, pri ktorých ceny vyskočili aj o dvojnásobok.

Máme pre vás pár tipov, ktoré vám môžu pomôcť ušetriť nejakú tú korunu. Nebudete sa tak musieť báť pri ďalšom vyúčtovaní, že na vás vykukne vysoký nedoplatok. Tieto spôsoby, ako ušetriť, sú jednoduché a nemusíte ich v bežnom živote ani pocítiť.

Úspora

1. Úspora ihneď pri kúpe

Pri nákupe nového spotrebiča by ste sa mali zaujímať o energetické štítky a triedy. Obzvlášť u chladničiek, mrazničiek, umývačiek riadu, práčok alebo sušičiek. Skrátka pri spotrebičoch, ktoré pracujú denne alebo veľmi často. Nie je totiž spotrebič ako spotrebič. Nenechajte sa vyššou obstarávacou cenou odradiť, pretože sa vám neskôr môžu peniaze vrátiť späť práve na energiách.

2. Využívajte nočný prúd

Pokiaľ je súčasťou vašej tarify nočný prúd, snažte sa ho využiť na maximum. Nielen v noci, ale aj v určitých časoch počas dňa platíte za elektrinu menej. Môžete využiť funkciu odloženého štartu pri umývačkách, sušičkách či práčkach a nastaviť tak chod domácich spotrebičov na tieto časy.

Noční proud

3. Kúrte len, keď je to nutné

V Česku nie je výnimkou, že si niektorí ľudia radi pritopia až na 25 ° C, čo nie je ani úsporné ani vhodné pre zdravie. Pre každú miestnosť je ideálna iná teplota. Požadovanú teplotu budete ľahšie udržiavať, ak si zaobstaráte termostat . V spálni je pre zdravý spánok vhodná teplota medzi 16 – 18 stupňami, v časti domu či bytu, kde trávite najviac času, postačí 21 – 22 stupňov. V jednotlivých miestnostiach udržujte rozumnú teplotu. Každý stupeň dole sa počíta a môžete tak ušetriť slušnú čiastku. Pokiaľ v nejakej miestnosti netrávite veľa času, je zbytočné ju vyhrievať naplno, nechajte kúrenie iba temperovať napríklad na 17 °C. Je jasné, že každý z nás má iný teplotný komfort, ale v prípade úspor nie je od veci urobiť nejaký ústupok. Napríklad ten, že kraťasy vymeníte za tepláky.

4. Používajte úsporné LED svietidlá s možnosťou stmievania

Nielen pri výbere spotrebičov môžete ovplyvniť budúcu spotrebu, rovnakú možnosť máte aj pri voľbe svietidiel a vhodných žiaroviek . Nové typy žiaroviek docieli rovnaké množstvo svetla ako normálne žiarovky, avšak s dosť menšou spotrebou energie. Regulácia svetla pomocou stmievača vám je schopná ušetriť ďalšie peniaze. Stmievaním žiarovky sa znižuje jej výkon, a tým sa zvyšuje vaša úspora.

Úsporná LED

5. Nenechávajte svietiť tam, kde nie ste

Nezabúdajte zhasínať, keď z miestnosti odchádzate. A to aj v prípade, ak používate LED žiarovky a stmievače. Síce šetria, ale napriek tomu energiu spotrebúvajú. Prečo teda zbytočne plytvať energiou na svietenie. Veľmi dobrým pomocníkom sú svetlá so senzorom pohybu , ktoré sa využívajú najmä na chodbách či schodiskách.

6. Vetrajte intenzívne a krátko

Pri vetraní je ideálne otvoriť krátko okná dokorán. Týmto spôsobom sa rýchlo vymení vzduch v miestnosti, ale steny nestihnú prechladnúť. Pokiaľ trvalo vetráte pootvorenými oknami, hrozí, že prechladnú nielen steny, ale aj predmety v miestnosti a bude tak trvať oveľa dlhšie, než sa miestnosť znovu ohreje. Nie je ani snáď potrebné spomínať, že by sa také vetranie nemalo kombinovať so zapnutým kúrením. Pretože týmto štýlom veľmi plytváte.

Intenzivní větrání

7. Starajte sa o svoje spotrebiče

Starostlivosť sa vždy vypláca, nie je tomu inak ani pri domácich spotrebičoch. Pozor hlavne na zanesené filtre, ktoré vo všeobecnosti nútia spotrebič pracovať na vyšší výkon. Nezabudnite teda raz za čas vymeniť filtre na umývačkách, práčkach či klimatizácii. Nielen kvôli spotrebe, ale aj kvôli čistote. Mrazničku zbavujte námrazy a vrstiev ľadu. Je známe, že polcentimetrová námraza môže zvýšiť spotrebu dokonca aj o 30%.

8. Používajte pokrievky

Môže sa zdať, že ide o drobnosť, ale používaním pokrievky významne skrátite nielen dobu varenia, ale aj znížite spotrebu energie. Varenie v otvorených nádobách zvyšuje štvornásobne spotrebu energie. Pri varení myslite nielen na pokrievky, ale aj na veľkosť hrncov na platničkách. Dávajte pozor, aby priemer hrnca vždy zodpovedal veľkosti používanej platničky alebo horáka. Pokiaľ zvolíte malý hrniec na veľkú platničku, množstvo tepla uteká okolo bez úžitku.

Pokličky při vaření

9. Šetrite vodou

V zimných mesiacoch si každý z nás rád užije horúcu vaňu, v ktorej sa po návrate domov krásne prehreje. Nemalo by to byť však na dennej báze. Dávajte prednosť sprche pred vaňou plnou vody. Vďaka sprchovaniu spotrebujete iba desatinu vody. Keď k tomu pridáte aj úspornú sprchovú hlavicu, môžete spotrebovať iba päť percent z toho, čo stojí kúpeľ vo vani. Používanie umývačky riadu môže ušetriť veľa vody aj energie, oproti umývaniu riadu v dreze. Avšak umývačku a práčku zapínajte, až keď je naplnená. Nenechávajte tiecť vodu napríklad pri čistení zubov. Pokiaľ si všimnete kvapkajúce kohútiky či pretekajúci záchod, riešte to pokiaľ možno ihneď. Do rýchlovarnej kanvice dávajte len toľko vody, koľko potrebujete.

10. Pozor na stand-by režim

Ak máte domácu elektroniku, ktorá po vypnutí zostáva v pohotovostnom režime, spotrebuje nezanedbateľné množstvo energie. Jedná sa najmä o počítače, wi-fi routery, set-top-boxy , nabíjačky, televízie, rádiá, konzoly, čističky vzduchu a i. Jedná sa o zariadenia, čo sa ovládajú na diaľku a nevypínajú sa úplne - stále svietia kontrolky alebo digitálne hodiny . Stand-by režim môže mať takto na svedomí spotrebu niekoľkých stoviek ročne. Zvážte teda, pokiaľ ich nevypojiť zo zásuvky úplne. Napríklad, keď idete na dovolenku alebo nebudete dlhšiu dobu doma.

Stand by režim

Pomohol vám článok zistiť, akú robíte chybu?

Vyššie uvedené tipy sú len hŕstkou toho, čo všetko môžeme urobiť, aby sme znížili spotrebu energie v domácnostiach. Ide však o tipy, ktoré zvládne robiť každý a neovplyvní mu každodenné fungovanie. Preto sa skúste zamyslieť, či nerobíte nejaký vyššie uvedený nešvár. Jeho odstránením môžete významne znížiť svoje výdavky za energie. Každá koruna sa počíta, a kto šetrí má za troch!

Plýtvání energiemi - úspora

10 tipov ako ušetriť v domácnosti
Vytvorené18. 10. 2022
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies