Samoodečet elektrickej energie

Samoodečet stavu elektromeru alebo plynomeru je vhodným nástrojom pre tých, ktorí majú radi prehľad a presnosť. So samoodčítaním sa stretnete najmä pri kúpe či predaji domu, pri zmene dodávateľa, ale najčastejšie pri vyúčtovaní na konci roka.

Samoodčítaním stavu meradiel si neznížite množstvo spotrebovanej energie, ale môžete presnejšie zmapovať priebeh spotreby. Najčastejším dôvodom samoodčítania je predchádzanie neskorším nedorozumeniam pri vyúčtovaní.

Ponúkame rôzne typy spoľahlivých elektromerov , ktoré vám poskytnú stály prehľad o množstve odobranej elektrickej energie. Vybrať si môžete z variantov mechanických aj digitálnych, jednofázových aj viacfázových.

Pravidelnou evidenciou spotreby – napríklad na konci každého mesiaca – jednoducho odhalíte prípadnú nezrovnalosť. A nemusí ísť len o pokazený elektromer či plynomer. Jednoduchšie a rýchlejšie tak spoznáte, aký vplyv na spotrebu vašej domácnosti majú nové spotrebiče.

Samoodečty

Samoodečty pri sťahovaní

Samoodočet sa hodí vtedy, ak robíte prepis energií napríklad pri sťahovaní. Nemali by ste zabudnúť aj na odovzdávací protokol, v ktorom si s novým nájomcom odsúhlasíte stav meradiel.

Stráženie nezrovnalostí stavu elektromeru pri odpočtoch

Samoodečet, ktorý nahlásite pred plánovaným termínom odpočtu, nemá vplyv na realizáciu návštevy zástupcu distribútora. Priamym odpočtom a kontrolou meracieho zariadenia distribútor predchádza prípadným nezrovnalostiam pri následných vyúčtovaniach.

Samoodečty môžete zaslať k ľubovoľnému dňu v roku, najneskôr však do 30 kalendárnych dní po ich vykonaní.

Zmena dodávateľa

Samoodečet sa vykonáva aj v prípade, že ste zmenili dodávateľa. Pri ukončení dodávok od pôvodného dodávateľa je vhodné k poslednému dňu zapísať a nahlásiť stav meradla ako pôvodnému, tak novému dodávateľovi. Môžete si tak ľahko skontrolovať vyúčtovanie.

Samoodečty

Ako na samoodečet elektromeru

Na vykonanie odpočtu musíte poznať číslo elektromera, ktorý meria vašu spotrebu. Pri zápise je dôležité iba celé číslo na počítadle, údaje za desatinnou čiarkou nie sú pre potreby odpočtu podstatné.

Komu samoodčítať nahlásiť

Stav spotreby nahláste svojmu dodávateľovi energií. Každý dodávateľ má svoj spôsob, ako samoodčítanie od zákazníkov prijíma. Využiť môžete aj online formuláre, ktoré nájdete na stránkach svojho dodávateľa.

Ak odpočet zabudnete nahlásiť v danej lehote, dodávateľ určí spotrebu podľa kvalifikovaného odhadu podľa vopred stanoveného vzorca. A pozor, to nemusí byť vždy výhodné!

Samoodečet elektrickej energie
Vytvorené8. 3. 2023
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies