Podlahové vykurovanie

Trápia vás večne studené nohy az bosého došliapnutia na podlahu vám naskakuje husia koža? Skúste podlahové vykurovanie.

Aké sú výhody a nevýhody podlahového topenia? Čítajte ďalej.

Podlahové topenie je tvorené potrubím, rohožami alebo fóliami , ktoré sú inštalované pod podlahu. Sú dve varianty - teplovodné a elektrické. V oboch prípadoch topenia vydáva tzv. topenia. sálavé teplo, ktoré ohrieva rovnomerne podlahu, potom okolité predmety a nakoniec vzduch. Vďaka tomu nevznikajú veľké rozdiely medzi teplotou pri podlahe a strope. Celá miestnosť je tak rovnomerne prehriata.

Zdrojom tepla pre podlahové topenie môže byť ako tepelné čerpadlo alebo kondenzačný plynový kotol. Podlaha sa väčšinou vyhrieva na 22-25 °C, v kúpeľni alebo v iných miestnostiach s krátkym pobytom osôb môže byť až 29 °C.

Aké sú teda hlavné výhody?

  • Ušetríte peniaze za vykurovanie.
  • Nezaberá žiadne miesto, nebudú vám tak dizajn interiéru kaziť radiátory.
  • Je beúdržbové.
  • Vďaka nižšiemu prúdeniu vzduchu sa znižuje prašnosť, podlahové topenie nevysušuje vzduch a pomáha udržiavať optimálnu úroveň vlhkosti.

Podlahové topení

A čo nevýhody?

  • Podlahovému topeniu chvíľu trvá kým sa rozohreje a začne vydávať teplo, nehodí sa teda tam, kde potrebujete rýchlo vyhriať interiér (chalupy, chaty).
  • Dodávateľa vyberajte starostlivo, pretože sa opravy môžu veľmi predražiť.
  • Naplánujte si rozmiestnenie veľkého nábytku pred inštaláciou, aby nebránilo prehrievaniu interiéru, ako ideálny variant je zaobstarať nábytok na nožičkách, aby umožňoval prúdenie vzduchu od podlahy.
  • Je nutné prispôsobiť podlahovú krytinu, nie každý materiál sa na podlahové kúrenie hodí.

Podlahové topení

Na koľkých vás táto super vychytávka vyjde?

Cena sa líši podľa toho, či sa jedná o teplovodný alebo elektrický systém. Elektrické rohože a fólie majú síce nižšiu obstarávaciu cenu, ale ich prevádzka je drahšia, preto sa viac hodí do domov s nízkymi tepelnými stratami. Podlahové vykurovanie sa oveľa viac vypláca v novostavbách a nízkoenergetických domoch, cena sa totiž odvíja od inštalovaného výkonu.

Pri robení podlahového topenia treba počítať nielen s nákladmi na samotný vykurovací systém, ale aj na liatu anhydritovú podlahu, ktorá sa používa častejšie ako betón, pretože má lepšiu tepelnú vodivosť. Zároveň je k cene vykurovania nutné pripočítať aj vhodnú vrchnú krytinu.

Podlahové vykurovanie
Vytvorené30. 12. 2022
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies