Čo je to vlastne „FOTOVOLTAIKA“?

Fotovoltaika , pojem, ktorý sa v poslednej dobe skloňuje snáď vo všetkých pádoch. Útočia na nás z reklám v televízii, na sociálnych sieťach aj billboardoch pri cestách. Ale viete, čo to je? Spoločne sa na to pozrieme, nech „máte jasno“.

Viete, že každý, kto má „fotovoltaiku“ doma, má svoju malú fotovoltaickú elektráreň?

Fotovoltaika (FV) ako taká je technológia, vďaka ktorej sa premení slnečné žiarenie na elektrinu. Z panelov je energia cez káble vedená do striedača, ktorý premení jednosmerný prúd na striedavý, ktorý máte každý doma v zásuvke.

Základom systému je fotovoltaický článok , ktorý môže za samotnú premenu slnečného žiarenia na jednosmerný prúd. Veľkosť prúdu je zhruba priamo úmerná intenzite slnečného žiarenia a čiastočne ročnému obdobiu, ktoré ovplyvňuje kvalitu a spektrum slnečného žiarenia. Pri sériovom zapojení fotovoltaických článkov vzniknú fotovoltaické panely . Napätie panelov býva od 12 a 100 V.

Na výrobu prúdu by samotný panel nestačil. Potrebná je fotovoltaická elektráreň - FVE (niekedy označovaná ako fotovoltaický systém - FVS ), ktorá sa skladá najmä z panelov, káblov, riadiacej jednotky, akumulátora a striedača. Výkon elektrárne je vždy vďaka stratám nižší ako súčet výkonov jednotlivých panelov. Udáva sa vo Wattoch „W“.

Fotovoltaický článek

Prečo je fotovoltaika v dnešnej dobe taká dôležitá?

  • Obnoviteľný zdroj energie: Fotovoltaika je obľúbená najmä preto, že sa jedná o obnoviteľný zdroj energie, pokiaľ berieme do úvahy, že slnečné žiarenie „sa nevypotrebuje“.
  • Zníženie uhlíkovej stopy: Zároveň pri výrobe elektrickej energie týmto spôsobom nedochádza k znečisťovaniu ovzdušia emisiami, najmä CO2.
  • Zníženie nákladov na energie: Pokiaľ budete mať doma vlastnú elektráreň, z dlhodobého hľadiska sa znížia vaše náklady za energie, ktoré v poslednej dobe všeobecne neustále rastú.
  • Sebestačnosť: Pri výpadkoch elektrickej energie v štandardnej sieti sa stanete sebestačnými a nezávislými voči vášmu distribútorovi elektrickej energie. Tým skôr, ak máte súčasťou systému aj batériu.
  • Uchovanie energie na „horšie časy“: Pokiaľ elektráreň vyrobí viac energie, než domov spotrebuje, môžete si ju uložiť do batérií, odkiaľ ju možno brať napríklad vtedy, keď elektráreň nemá z čoho vyrábať. Energiu môžete využiť kedykoľvek, keď nesvieti slnko (napr. v noci).
  • Ohrev vody, dobíjanie auta a pod.: Zostávajúcu energiu môžete doma využiť najmä na ohrev vody, bazénu, vykurovanie domu či dobíjanie elektromobilu.
  • Spätný odber energie: Svoju energiu môžete aj predať späť do distribučnej siete, čo vám zníži alebo dokonca vynuluje aktuálne vyúčtovanie.

Fotovoltaická elektrárna

Dotácia

  • Mnoho krajín začalo zavádzať od konca minulého storočia systémy na podporu rozvoja fotovoltaiky preto, aby si čo najviac ľudí zaobstaralo vlastnú fotovoltaickú elektráreň. Nie inak tomu je aj v ČR.
  • Aktuálne v ČR beží dotačný programNová zelená úsporám “ zo Štátneho fondu životného prostredia. Návratnosť investície sa vďaka dotácii dokáže významne urýchliť, až o 7 rokov a môže na ňu dosiahnuť každý majiteľ nehnuteľnosti určenej na bývanie.

Fotovoltaická elektrárna

Zaujímavosti

  • Prvé skúsenosti: Od cca polovice 19. storočia do polovice 20. storočia sa niekoľko vedcov zaslúžilo o objavy v oblasti fotovoltaiky. Medzi nimi bol aj Albert Eistein, ktorý dostal okrem iného za objavy v tejto oblasti Nobelovu cenu za fyziku.
  • Rozvoj vývoja: Prvý článok pochádza z roku 1954, jeho účinnosť bola iba 6% a náklady na výrobu významne prevyšovali zisk z energie, ktorú bol schopný vyrobiť. Odvtedy sa technológie významne posunuli. Obzvlášť od ropnej krízy v 70. rokoch 20. storočia, kedy došlo k skokovému zdraženiu ropy, na čo musela reagovať intenzita výskumu a vývoja…
  • Životnosť a likvidácia: Fotovoltaické panely majú životnosť cca 30-35 rokov. Výrobcovia mysleli aj na ekologickú likvidáciu.

Solární energie

Čo je to vlastne „FOTOVOLTAIKA“?
Vytvorené4. 8. 2022
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies